top of page

איך בוחרים תמונות מושלמות לפרסום? / מאת איריס סמליאן

4 דרכים נפוצות + אחת פחות מוכרת, וטיפים.

Taking Picture of Food

ידוע שהעולם הדיגיטלי שלנו היום עובר יותר ויותר למדיה ויזואלית, בכל הקשור לקידום.

מנוע החיפוש של גוגל, וגם רשתות חברתיות, נותנים עדיפות ברורה להפצה וקידום מאמרים ופוסטים שיש בהם תמונה או וידאו.

התחרות בשוק גדולה, והמבחר עצום. אנשים גולשים באינטרנט ובעיקר במכשירים סלולריים, ונתקלים באינסוף מידע. בתוך ים המידע הזה, עוברים ברפרוף על תכנים, ולא עוצרים לקרוא... אבל תמונה מושכת + כותרת מעניינת וקולעת גורמים בכל זאת לעצור ולהתעניין...

בנוסף מידי שנה קמות אפליקציות ורשתות חברתיות חדשות, שמופנות בעיקר לצעירים והן מושתתות על תמונות.

כמשווקים אנחנו חייבים לדעת לבחור בתמונה הנכונה שתעביר את המסר שלנו.

אבל...

אי אפשר לקחת סתם כל תמונה שמצאנו בגוגל! התמונה חייבת לשדר את המסר הנכון, להיות באיכות ובגודל מתאימים

והכי חשוב - לוודא שמותר להשתמש בה מבחינת זכויות היוצרים!

(כי מישהו טרח והשקיע מחשבה יצירתית, ואולי תכנן וביים אותה, ואולי גם השתמש בציוד יקר כדי לצלם אותה ולכן זה פשע להשתמש בה מבלי שרכשנו, אם ניתן, את זכויות היוצרים) 

אז בכל זאת-

אילו תמונות לבחור עבור התכנים שאנחנו מעלים?

המומלץ ביותר הוא להפיק תמונות מקוריות משלנו. אפשר להזמין לבית העסק צלם תדמית לסשן של יום צילומים,

ולתכנן מראש יחד את כל הסיטואציות שבהן תרצו להשתמש ע"מ להמחיש את דבריכם. ההשקעה הזו עשויה להיות חד-פעמית

ומשתלמת ביותר. התמונות תהינה באיכות גבוהה, יחודיות, בולטות ומדוייקות לצרכינו.

(לי, כבעלת סטודיו גרפיסימו ישנה היכרות עם  צלמים מועדפים שאני עובדת איתם ויכולה להמליץ עליהם מנסיון לכל מי שיבקש.)

 

ואפשר גם לצלם לבד - לפעמים זה יכול להספיק, אם איכות הצילום היא גבוהה. לעיתים ניתן לתת את התמונה לעיבוד נוסף אצל גרפיקאי (אם כי, שימו לב! תמונה שצולמה מהנייד באיכות נמוכה והיא מטושטשת, למשל, אי אפשר להגדיל ואי אפשר לשנות!)

*האפשרות הזאת, באופן כללי, היא פחות מומלצת - אם אין לכם ידע בסיסי בצילום. כשמשתמשים בתמונות לצורך מקצועי חייבים להכיר מושגים כמו קומפוזיציה, פוקוס, תאורה, הד-רום...)

האפשרות השנייה היא להזמין איורים/אינפוגרפיקה שימחישו את המסר שרצינו להעביר במדוייק, ע"י מאייר ו/או גרפיקאי מוכשר לכך. כשהמסר שאנו רוצים להעביר הוא מורכב או מופשט, המחשה ע"י איור תהיה מצויינת. גם כאן, האיור הוא מקורי ויחודי, בולט ומעניין, ואין ספק שיתרום תרומה רבה למאמר. החסרון - עבודה זו היא אומנות מקורית לכל דבר, ההשקעה בהתאם, ולכן העלות היא יחסית גבוהה.

האפשרות השלישית היא רכישת תמונות מתאימות ממאגר תמונות בתשלום. ישנם אתרים כמו  shutterstock u ו - gettyimages שבהם פשוט מאוד למצוא את התמונה המדוייקת, מפני שמגוון צלמים, מהמוכשרים ביותר בעולם, ביימו קשת של סיטואציות ומצבים אפשריים כמעט בלתי-נדלים, ונעזרו בדוגמנים/שחקנים להמחשת מצבים אלה. החיסרון - שוב, העלות פר תמונה היא גבוהה, ואלא אם כן אתם משרד פרסום גדול אשר רוכש כמויות גדולות של תמונות ללקוחות בעלי תקציב מתאים, זה פחות מתאים.

האפשרות הרביעית היא הורדת תמונה ממאגר חינמי/ בתשלום נמוך. זאת האפשרות הנפוצה ביותר בקרב בעלי עסקים קטנים. החיסרון של הדרך הזאת, היא שקשה יותר למצוא את התמונה המדוייקת ביותר עבורינו, למסר שרצינו להעביר/להמחיש.

לפעמים המצולמים לא יתאימו. חייבים להתאים את נושא התמונה לקהל היעד, ולשים לב לפרטים!

לדוגמא, אם קהל היעד שלנו בפרסום הוא ישראלים, והמצולמים יראו בפירוש ממוצא זר, זה עלול לפגוע ביכולת ההזדהות של הקהל. או לדוגמא, אם אנחנו משווקים מזון לקהל של יהודים שומרי כשרות, ובתמונה יופיעו מאכלים בלתי-כשרים בעליל, לא רק שלא נשיג את המטרה, אלא אנו עלולים אף לפגוע וליצור אנטגוניזם מסביב המותג שלנו, בקרב קהל שלם!...

* כמעט בכל המקרים, יש לשים לב שהתמונות מכובדות ולא פרובוקטיביות, במאגרים הזולים/חינמיים ישנן גם כאלה...

ויש גם אפשרות חמישית!

הידעתם? תחת "חיפוש תמונות" בגוגל, קיימת אפשרות לעשות סינון לפי "כלים". כשלוחצים על הלשונית הזאת, שנמצאת מתחת לחלונית החיפוש, משמאל ל"הגדרות", נפתחת שורה של כלים למיון התוצאות. כך ניתן לדוגמא להגדיר בגודל התמונה - גדול (כדי שתהיה איכותית ככל האפשר), ובזכויות השימוש- "מסומנת לשימוש חוזר מסחרי עם אפשרות לבצע שינויים", ע"מ למצוא תמונות חינמיות, מבלי לפגוע בזכויות היוצרים.

אני מאחלת לכם בהצלחה!

ואשמח תמיד לעזור לכם לאתר או להפיק את התמונה המושלמת עבורכם.

bottom of page